Fonott nádszövet készítés, bemutatása.
Klasszikus, hagyományos, nádszövet készítés. Egy rattan, peddignád, székülés szövés, bemutatása.
Egy klasszikusnak mondható, nyolcoldalú lyukakból álló, fonott nádszövet, úgynevezett Thonet szövet készítésének a menetét mutatom be.Formáját és szilárdságát hosszanti, keresztirányú és átlós kötések tartják fenn. A szék keretén található lyukak távolságától függ attól, hogy az eredmény általában apró vagy nagylyukú. Az előző oldalakon bemutattam, a peddignád szál méretéhez igazodó lyukak méretét, és távolságát, ezért erre itt nem térek ki.
6 szálas, 7 lépéses nádszövés
.jpg)
Ez egy szövött vászonkötés, amelynek meghatározott szálai mellé (minden másodikba), 45 fokos szögben, diagonális szálakat fonunk bele. Az egyik irányba is, és a másik irányba is, tehát a párhuzamos diagonális szálak, egymással 90 fokos szöget zárnak be.
Az oktogonális, magyarul nyolcszögletű szövetszerkezet lényege, hogy a szálak négy irányban haladnak.
A sok szövésfajta között van olyan, amikor az átlós szálakat szövik meg először, és utána, a horizontális, illetve a vertikális szálakat.
Szerintem, azonban egyszerűbb, a jelenleg széleskörűen használt technológia, amelyet ismertetek. A szakmai fogások ismeretében ez is ad megfelelő változatos munkafolyamatot, a szövés közben.
00. lépés: Legelőször ki kell mérni, a befűző lyukak pontos helyét.
.jpg)
Bútorrestaurálás esetén nem kell méregetni, hanem fúróval ki kell tisztítani az összes lyukat.
A székkáva belső élét le kell törni gyaluval, kb.: 20 fokos szögben. Azért hogy használat közben, a behajoló, peddig-nádszál ne törjön meg.
0. lépés: A peddignád szövőszálak kimérése.
.jpg)
De kerek, és ovális káváknál, kereteknél, nagyobb odafigyelést igényel. Úgy kell a szálakat megtervezni, hogy, a kész összeállított szék, vagy bármilyen bútor, ránézésre egységes összképet mutasson. A két szélén egyformán menjenek a szálak, amelyek mindenhol párhuzamosak egymással.
A peddignád szövés leírásakor, olyan kifejezéseket használunk, mint, függőleges, és vízszintes szál, közben pedig, mind a kettő vízszintesen, síkban helyezkedik el. Erre azért van szükség, hogy szakmai konzultációk, és a szövés leírásai, minden szakember számára érthető legyen.
Azt nevezzük függőleges szálnak, amelyiket hosszába látunk, és tőlünk távolodik. ha a széknek oldalt állunk, vagy ki van szerelve a székülés, akkor megváltozhat a nézet. Gyakorlatilag, teljesen mindegy, hogy melyik oldalt nevezzük elejének, csak a szövés során, ezt már, nem szabad megváltoztatni.
A nád előkészítése.
.jpg)
Szoktak 10% glicerint keverni a vízbe, hogy beáztatott nád lassabban száradjon ki.
Nem szabad a szükségesnél tovább áztatni, mert a nádszál külső kemény rétege, nagyon felpuhul, és a szövés közbeni mozgatások hatására berepedések keletkeznek raja. Ettől könnyen szakíthatóvá válik a szál, tehát nem lesz tartós a szövés. 15 perc áztatás után, a szálak megbarnulhatnak.
A pontos áztatási idő a szálak minősége szerint változik. a legjobb minőségű szálakat, alig kell áztatni. Az áztatási idő, általában azaz idő, amikor ténylegesen bemerítjük a szálakat, a vízbe. Viszont, a hőmérséklet, és a légnedvesség függvényében, a szálban továbbra is benne marad, a víz lassan szárad ki, kb.: 4 perc.
Ezt figyelembe véve, elkerülhetjük, a túlnedvesítést. Leírok egy példát, amely nekem bevált a jó minőségű peddig szálaknál, de nem használható minden esetben.
30 másodpercig tartsuk a szálat, a vízben, elkezdjük a szövést, óvatosan, mert még rideg a szál. hamarosan elkezd puhulni, és az áztatás kezdetétől számítva 1perc múlva, jó puha hajlékony a szál nagyon jól használható.
A második perc végén, tovább puhul, és nagyon lágy lesz, óvatosan, kell szőni, mert ilyenkor, hajlamos a peddignád szál, a szövés közbeni átfordulásra.
A negyedik perc végén, a nádszál kemény felső rétege, elveszti a szilárdságát, és amikor túl kis rádiuszban hajlítjuk a szálat, a megtörik, és ennek már nincsen teljes értékű tartása. Bár a szál, egyben van, észre lehet venni, egy kis keresztirányú repedést. Van, olyan eset, amikor a szál, a sok csavaró mozgás hatására, kettéválik, és a hosszanti repedés jól látható. Ilyen esetekben ki kell cserélni, a szálat, ha jó minőségű munkát szeretnénk.
Amikor, kivesszük a szálat a vízből, megvizsgáljuk, hogy nincs-e rajta törés, és a bütyöknél nincsen elgyengülve. Ezt minden szálnál elvégezzük.
1. lépés: Függőleges (vertikális) szálak
.jpg)
Mivel, már kimértük a lyukakat, pontosan tudjuk, hogy melyik szálat, ha kell fűzni. Az első 3 lépésnél, használhatjuk, a leghosszabb szálakat.
Az első, és hátsó lyukat kell most összekötni.
A hátsó lyukba, beledugunk, 5cm nádat, és egy csappal rögzítjük. ezután az első lyukba helyezzük, a szálat, felülről.
Ügyelünk rá, hogy felül legyen, a szál felső része, a fényes kemény héj. Ez úgy a legkönnyebb, hogy a hátsó lyukból kivezetett szálat, megfogjuk, a hüvelyk, és mutató ujjunk közé, és finoman végighúzzuk raja, hogy elkerüljük a csavarodást.
Ahogy, a felénk eső lyukba bevezettük a szálat felülről, áthúzzuk óvatosan, egyenletes erővel húzva. a mellette levő lyukon, alulról feltoljuk. Amikor megfeszült a nádszál, akkor egy csappal rögzítjük a szálat, hogy ne lazuljon vissza.
Utána, a mellette levő lyukon, alulról feltoljuk, és úgy illesztjük a nádszálat, hogy alul ne legyen megcsavarodva, hanem szépen rásimuljon, káva aljára. Beállítjuk a szál irányát a szemközti lyuk felé ahova, majd szőni kell, és miközben erősen meghúzzuk, a csapot az előző lyukból áttesszük a mellette levő lyukba, és most már innen tartja a szál feszességét. Így megyünk végig az egész széken.
Mindig, a megfelelő erővel kell meghúzni a nádat. Ez azt jelenti, hogy 6 szálas, 7 lépéses nádszövés technológiájánál, nem minden lépésnél ugyan olyan erővel húzzuk meg a szálakat. Ennél az „első lépésnél” nem kell túl nagy erővel megfeszíteni, mert a későbbi szövést megnehezíti. Viszont minden szálat egyforma erővel húzzunk meg. Ha kiesett valamelyik csap ellenőrizzük le újból a feszességet.
További, szakmai fogások.
.jpg)
• Addig kell a rögzítő csapokat, a lyukban hagyni, amíg meg nem kössük, szálat, vagy a faszeg beütéséig.
• Ennél a műveletnél, akár 5m-es nádszálat is szövünk, hajlamos a szál, beakadni különböző helyekre. Megfelelő, odafigyeléssel, gyakorlattal elkerülhető, a sérülés. A peddignád szál a műhely padlójára is le fog lógni, ezért pormentesre kell söpörni, mert a nedves nádszál, könnyen összeszedi, a koszt.
• A másik veszély, hogy valaki rálép, ilyenkor hosszában bereped, bár egészségesnek látszik, de ezt a részt ki kell vágni.
• Amennyiben, csomózás nélküli módszert választjuk a szálak rögzítésére, abban, esetben már az 1. lépésnél is alkalmazni kell.
2. Lépés: Vízszintes (horizontális) szálak
.png)
Ugyan az, mint az első lépés, csak balról-jobbra, jobbról balra mennek a szálak. Az első lépés szálaival, pontosan 90 fokot zárnak be.
3. lépés: Második függőleges (vertikális) szálak
.jpg)
A szálak, feszessége-lazasága, ugyanolyan, mint az 1. és 2. lépésben.
Most, a harmadik réteg pontosan az első szálak felé kerülnek.
Ennél a lépésnél, már szükséges, a szálak alsó rögzítésére.
Minél több peddignádszál végeit a rögzítünk, annál kevesebb csapra lesz szükség, és a széleinél könnyebb lesz szőni.
A szálak alsó rörzítésére, két megoldás is lehetséges.
A szálak végeinek,megfelelően nedvesnek, vagyis puhának kell lenni, hogy elkerüljkük a száltörést. Szükség esetén újranedvesítjük. Amikor kiszárad akkor ismét visszakeményedik a nád, és megfogja a kötést, mert nem tug kicsúszni.Csomózásos módszer.
.png)
A másik módszer az, amikor a szabad szálat egyszer vezessük át az alsó szál alatt, majd vissza vezetjük az így képzödött lyukon, vagyis egy csomótkötünk rá.
Csomózás nélküli módszer.
Szép megoldás, akás vegyesen is alkalmazható.A szabad szálvéget, bedugjuk a metette lévő lyukba, alulrók felfelé, és akövetkező nádszállal leszorítjuk, amit szintén ugyanazon a lyulon keresztül veztünk. Ilyenkor a nádat, két lyukon vezetjük át, és a szinéről nézve, mindig a felsőszállal szorítjuk le az az alsó szálvéget, amelyet lecsípünk.
A szálak toldásához is használható ez a módszer.
4. Lépés: Második vízszintes (horizontális) szálak
.jpg)
Ez az első lépés, amikor valóban szövést végzünk. Egy szabályos vászonkötés keletkezik
Az oldalsó lyukakat használjuk, mint a második lépésnél, amikor a szálak balról-jobbra, jobbról balra mennek.
A kiindulási állapotban, még nincs szövés a szálakkal, tehát a lépésekként behúzott szálak egymás felett vannak, 3 síkban. Ezeket fogjuk most összeszőni, vagyis egy sík szövetet képezünk belőlük.
Textilanyag szövés esetén, már az első keresztirányú vetülékszálakat (2.) is szövik, azonban ennél a technológiánál ez elmarad, mert felesleges, és így a fele (50%), szövési munkát, megspóroljuk.
.jpg)
Ezt, a legfelső szál (3. lépés) felett vezetjük át, keresztezve a legfelső szálat, amelyet elhúzunk jobbra, az alsó szálhoz (1. lépés) képest. A 4. szálat, a hozzátartozó 2. szálhoz képest, felénk vezetjük. A 3. szál után, azonnal, az 1. legalsó szál alatt vezetjük át. Utána, a balra kővetkező szál a 3. amit szintén felülről kerülünk meg. És így tovább végig, ahogyan a keresztirányú vetülékfonál megy a szövéseknél.
További, szakmai fogások.
• A mikor végig szőttük, a 4. szálat, akkor az 1. szálat mellé toljuk, egy fésű segítségével.• Ügyeljünk, a szálak rugalmasságára, amit nevesítéssel tudunk szabályozni. Kerüljük a túlnedvesítést, mert egy rossz mozdulatnál, eltörhet a szál. Egy megnedvesített szálat szőjünk folyamosan végig, hogy kerüljük a nád kiszáradását.
• Ezzel készen van, a négyzetes rácsszerkezet. A szálak egyenességét ellenőrizhetjük egy vonalzóval, és finoman egyenesre igazíthatjuk a szálakat, egy nádfésű, vagy kétcsapos nádszövés beállító szerszám segítségével.
• Ha a szálak, nem alkotnak pontosan négyzeteket, ez nem probléma, mert a 2 átlós kötés beállítja a méreteket
• Ennél a lépésnél, már nem használhatunk olyan hosszú szálakat, mint az előző lépéseknél. Ugyanis, ennél a szövésnél, a szál nagy igénybevételnek van kitéve, könnyen megtörhet, ezért a szövés lassabban, halad. Fontos, hogy mindig rugalmas legyen a szál. Amikor a nedvesített peddignád szál kezd kiszáradni, akkor nagyon törékennyé válik, ezen újra nedvesítéssel tudunk javítani, de sokáig nem lehet nedvesen tartani a nádszálakat, az elején leírtak miatt.
• Az utólagos nedvesítést, szivaccsal, vagy vízspiccelővel végezhetjük.
Ügyeljünk arra, hogy mindig a nádszál fényes, küldő oldala legyen felül.
5. Lépés: Első átlós (diagonális) szálak
.jpg)
A nádszál fonását, középen kezdjük el, összekötve az ülés szemközti sarkait, de nem pontosan, hanem a mintára figyelünk. Ez a szál, összetartja szálakat, és kezd kialakulni a rendezettség.
Először, az egy lyukba tartozó szálakat, összerendezzük, egy nádszál rendező fésűvel, úgy hogy a szálak párosával fussanak, és közöttük, szabályos lyukak helyezkednek el. Ha eddig szabályosan dolgoztunk, és megfelelő gyakorlattal rendelkezünk akkor rendezés nélkül is, kialakult a rendezett minta.
.jpg)
Az első négyzetbe felülről befűzzük a szálat, majd előröl hátra, két keresztszálat, alulról megkerülve felhúzzuk a szálat. Ezután jobbra, két hosszanti szál után, a következő négyzetbe, ismét felülről lefelé, vezetjük a szálat majd hátra 2 szállal a következő négyzetben, felhúzzuk a diagonális szálat, amely automatikusan 45 fokos szögbe állt be. Így megyünk tovább az egész átlós soron. Alulról, segíthetjük az ujjunkkal, a nádszál vezetését.
Mindig úgy kezdjük a fonást, hogy az átlós szálak, becsúszhassanak, a négyzetes szövet szálai közé, és ez által, tartósabb, erősebb nádszövetet kapunk. Ezért nem mindegy, hogy az elején, melyik négyzetbe kezdjük, a fonást. Egyes esetekben, eltérhetünk ettől, akkor azonban, csak díszítő peddignád szövetként használható.
.jpg)
Eddig a lyukak, támpontot adtak a szövéshez, most viszont fordítva van, az átlósan font peddignád szálak adják meg a rögzítés helyét. Egyes lyukak kimaradhatnak. Máshol pedig, két párhuzamos szál is kerül, egy lyukba nem kell ilyen esetben meglepődni, mert ez egy általánosan bevett gyakorlat, szakmai neve is van. Ahol a két átlós szál azonos lyukba kerül, azt „halfejnek” hívják. Amikor a két szál a lyukban van, úgy néz ki, mint egy hal fejének profilja, tehát ezért a neve.
A lyukaknál, a szálvégeket mindig rögzítjük, rögzítő csappal, vagy kötéssel. Mindig a megfelelő lyukba helyezzük a szálakat.
Egyedi, vagy hagyományos szövőkeret, vagy kerek székülés estén, a fonás (talán nevezhetjük szövésnek is) közben kell eldönteni, hogy melyik fúrt lyukakat kell átugorni, és mely lyukakat duplázzuk meg, még egy szállal, és az átlós „halfejeket” képezünk.
További, szakmai fogások
.jpg)
• Ennél a szövési folyamatnál is nagyon fontos, hogy melyik lyukban kezdjük a fonást, mer az elindítás után, már nem tudunk rajta változtatni. Ha későn vesszük észre a hibás fonást, akkor ki kell húzni a szálat, és el kell dobni, mert nem szabad újra felhasználni.
• Általában egyforma szélességű szálakat használunk, az egész szöveten. Azonban egyes minták esetén, azonban az átlós szálak szélessége eltérhet, a peddignádból szőtt, négyzetes vászonkötés szálaitól. Ez szép egyedi mintát adhat ki.
• Ennél a munkafolyamatnál, kiemelt figyelmet kell fordítanunk, a szálak megfordulásának a megakadályozására. Mindig a fényes fele legyen felül, ez már megtanultuk, de odafigyelés szükséges hozzá, mert ennél a fonásnál, könnyen átfordulhatnak a szálak.
6. Lépés: Második átlós (diagonális) szálak
.jpg)
Az ott leírtak, érvényeset erre a lépésre is.
Vigyázzunk, hogy elkerüljük a nád elfordulását, mert már kisebb helyen kell átvezetni a nádszálat. Ilyenkor a legfontosabb arra figyelni, hogy egy bizonyos rádiusz (kb.: 1cm) alá ne hajlítsuk a nádszálszálat, mert megtörik, és könnyen átfordul.
Szintén érdemes alulról is segíteni, a szövést, jobberedmény érhető el „Peddignád szál befűző” segítségével, mert felülről fonható, a szál.
A végén minden nádszálvéget kössünk le, ehhez újra kell nedvesíteni a szálvégeket.
7. Lépés: szélső, takaró szál.
Kétféle befejező szálat fűzhetünk be, azonban ez a tervezéskor eldőlt, hogy melyiket alkalmazhatjuk. Egyes esetekben, a takaró szál elhagyható, amikor biztosított a peddignád szál végek megfelelő rögzítése..jpg)
A nádkötéses befejezés nagyobb átmérőjű lyukakat kíván. Továbbá, csak akkor alkalmazható, ha sikerült az összes nádszálvéget lekötni, és rögzíteni.
Ehhez a lépéshez, egy szélesebb peddignád szálat használunk
Faszeg
Faszeges rögzítéssel, egyszerre rögzítjük, a befejező takarószálat, és az ülés szövetének szálvégeit..jpg)
Egy lapos végű szerszám, vagy csavarhúzó segítségével, a szabad takaró szálat, befűzzük a mellette levő lyukba úgy, hogy a szál feszes legyen, a szálakat megigazítjuk ugyanúgy, mint az előző esetben, és jöhet a faszeg. Amikor úgy látjuk, hogy a faszög nem fogja meg kellőképpen, a peddignád szálat, akkor ragasztót csöppenthetünk a lyukba. PVAc ragasztó ajánlott, de megfelelően kivitelezett szövés esetén nincs szükség rá.
Nádkötés
.png)
Fogjuk a széles nádszálat és az első lyukba dugjuk, majd a haladás irányában ráhajtjuk a lyukakra. Előveszünk egy vékonyabb peddignád szálat, ezt nevezzük kötőszálnak.
.jpg)
Amikor végére értünk a sornak az utolsó lyukba, csak beledugjuk a szálat, ugyanúgy, mint az elsőt. Az utolsó előtti lyuk alján, a kötöző szálat elkötjük.