A sellakpolitúrozás a nemes antik bútorok klasszikus felületkezelése
Az általánosan használt munkafolyamatot francia asztalosmesterek fejlesztették ki. Mindig a rongylabdával fényesre polírozott felületet értjük alatta, ugyanis a szórással, ecseteléssel felhordott filmréteget szeszlakkozásnak nevezzük
A politúrozás az olasz poli: csiszolt, fényesített szóból ered, magyarul dörzsölő lakkozást jelent.
.jpg)
A Sellak politúrozás folyamata
Egyéb, politúrozási eljárások.

Matt politúrozások.

A fényezés (politúrozás) technikája.
.jpg)
Sellakpolitúr receptek

A politúrozás alapanyagai

Klasszikus felületkezelések.

Vélemények, kutatások
Kézi polírozás lépésről lépésre

A sellakpolitúr hibái
Balesetelhárítási előírások politúrozás közben
A sellakpolitúrozás fénykora az 1800-as években volt.
A sellakpolitúrozás fénykora az 1800-as években volt. Ekkorra tökéletesítették a sellakpolitúrozás technológiáját, folyamatát. Korábban, csak viaszolták, olajozták, és szeszlakkal kezelték a fa felületét, ami megfelelt, a kor fejlettségi szintjének, vagyis korszerű eljárás volt.
A középkorban
felfedezett "japán lakkozást" szerették volna utánozni, az európai szakemberek. A magasfényűre polírozott keményviasz, a munkafolyamat végére igaz, hogy vízálló, de nem elég ellenálló mechanikai behatásokkal szemben. Az oldószerben, főleg alkoholban oldott gyanták, jobb minőségű felületet adtak.
Az 1500-as években
kereskedők, Indiából hoztak be Európába állati eredetű gyantát. Amelyet alkoholban oldva lakkozásra lehetett használni. Európai asztalosmesterek, a sellakot, viaszokkal, és gyantákkal keverve próbáltak rugalmasabb, keményebb, jobban-terülő, lakkfilmet előállítani.
A következő oldalakon,
nemcsak az általam alkalmazott sellakpolitúrozást mutatom be, hanem régi mesterek hagyatékaként ránk-maradt, kidolgozott munkafolyamatokat is.
Lapozz a következő oldalra, a további részletekért!
Következő oldal
